Projekt "Rodzina dodaje skrzydeł"


10 września 2024 r.

Projekt "Rodzina dodaje skrzydeł" ma charakter warsztatowy, wzbogacony o aspekt integracyjny oraz promujący rodzinę. W ramach projektu zapraszamy na spotkania i  warsztaty poruszające temat uzależnień behawioralnych związanych z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Każde z tych wydarzeń będzie też wspierało rodziców w ich roli wychowawczej, budowaniu rodziny połączonej silnymi więziami, rodziny, która może swoim członkom "dodawać skrzydeł". Spotykać będziemy się w gminie Dopiewo oraz gminie Swarzędz. Pierwsze wydarzenie już 28 września 2024r. Zapisy na naszej stronie internetowej poprzez formularz zgłoszeń.

 

Cóż więc proponujemy? :

  1. Spotkanie dla rodziców, wychowawców, nauczycieli - skierowane do każdego, komu zależy na młodym pokoleniu "Pomóżmy im rozwinąć skrzydła - ja i nastolatek”. Współczesne rodzicielstwo stawia przed rodzicami wiele wyzwań, takich jak presja sukcesu, trudności ze znalezieniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym, nadmierna ekspozycja dzieci na technologię, presja społeczna oraz wzrost problemów zdrowia psychicznego. W dzisiejszym świecie, rodzice często poszukują wsparcia w zakresie wychowania dzieci i radzenia sobie z nowymi wyzwaniami, takimi jak edukacja seksualna czy cyberprzemoc. Podsumowując, rodzicielstwo w obecnych czasach wymaga elastyczności, umiejętności radzenia sobie ze zmianami oraz dbałości o równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym. Podobnie nauczyciele i wychowawcy spotykają się z młodzieżą, która przeżywa nowe trudności i wyzwania.. Badania naukowe wykazują, że budowanie zdrowych relacji rodzinnych jest kluczowe w zapobieganiu przemocy domowej. Silne więzi rodzinne, oparte na szacunku, otwartej komunikacji i współpracy, są skuteczną obroną przed wystąpieniem zachowań agresywnych czy przemocowych. Sugerują również, że wsparcie i edukacja rodziców ma istotne znaczenie dla zdrowego rozwoju dzieci oraz stabilności rodzin. Spotkanie ma na celu zrozumienie potrzeb młodego człowieka, przedstawienia rodzicom doświadczeń osób na co dzień pracujących z nastolatkami. Nastolatek potrzebuje od dorosłego wsparcia do rozwinięcia skrzydeł, poprzez poszukiwanie wartości, zainteresowań, pozytywnych relacji, budowanie pozytywnego wizerunku samego siebie.

 Podczas spotkania doświadczeni profilaktycy młodzieżowi Andrzej Koc oraz Agnieszka Adamska, w ciekawy, interaktywny sposób przedstawią świat od strony młodego człowieka i pokażą narzędzia do budowania wzajemnych więzi wpływających na rozwój szczęśliwych dorosłych. A w szczególności: zwiększą wiedzę uczestników w zakresie cyberbezpieczeństwa, co pozwoli ograniczyć ryzykowne zachowania online; pokażą jak uczyć młodych krytycznego myślenia, efektywnej organizacji czasu i świadomego wyznaczania celów; zwiększą świadomość opiekunów i pokażą, jak rozmawiać z młodzieżą, m.in. o korzystaniu z Internetu. Prowadzący są autorami programu profilaktycznego dla młodzieży Spinacz https://spinacz.edu.pl/

 

 Kolejnym etapem projektu będzie zorganizowanie trzech warsztatów dla rodziców nastolatków. Warsztaty, które skupią się na podnoszeniu kompetencji rodzicielskich, pomagają rodzicom w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z wychowaniem dzieci,  zapewniając im niezbędną wiedzę i umiejętności do efektywnego rozwoju swojego oraz swoich rodzin

 

Warsztat : Zrozumieć nastolatka - skierowany do rodziców, prowadzony w małej grupie. W trakcie warsztatu wzmacniane będą następujące kompetencje: - wzrost świadomości na temat e-zagrożeń (uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych i gier; fake newsy; cyberbullying; oszustwa; utrata kontroli nad własnym wizerunkiem), - podniesienie poziomu wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa, - praktyczne wskazówki dot. zasad użytkowania urządzeń cyfrowych i internetu, które można wprowadzić w domu, - sygnały alarmowe dot. poszczególnych e-zagrożeń (np. objawy syndromu odstawieniowego w przypadku uzależnienia od gier, zjawisko FOMO), - wzmocnienie motywacji do efektywnego wykorzystania wolnego czasu, - podejmowanie wyborów w oparciu o wartości, - znaczenie skutecznej komunikacji w codziennym życiu z nastolatkiem, - znaczenie pasji w rozwoju nastolatka, - zaangażowanie w rozwijające i interesujące aktywności (w środowisku rodzinnym i szkolnym), - znaczenie relacji w funkcjonowaniu, - jak adekwatnie wspierać i edukować dzieci w obszarze cyfrowej rzeczywistości i mediów społecznościowych, - znaczenie tożsamości i tworzenia więzi z innymi, które są kluczowymi wyzwaniami i zadaniami rozwojowymi dla nastolatków.

 

Warsztat: Drużyna - czy to możliwe? - skierowany do rodziców z nastolatkami - W trakcie warsztatu wzmacniane będą następujące kompetencje: - wzmocnienie rodziny jako drużyny, - relacje - wyzwania i porażki, - budowanie relacji w sytuacjach kryzysowych, - budowanie poczucia integralności, - pozytywne postrzeganie siebie na tle grupy, - akceptacja - wyzwanie dla rodziców i dzieci, - odkrywanie indywidualnego potencjału i wykorzystywanie go do budowania rodziny, - razem czy osobno - budowanie indywidualnej świadomości członków rodziny. W trakcie warsztatu zapewniona zostanie opieka dla dzieci młodszych. Dla rodzin dodatkową wartością jest rozmowa podczas warsztatów z innymi uczestnikami borykającymi się z takimi samymi problemami, o sposobie ich rozwiązania  co pozwala na korzystanie z doświadczeń innych osób. Szczególnie ważne jest to także dla nastolatków.

 

 Warsztat integracyjny - warsztat dla całych rodzin. Tematyka warsztatu zostanie dostosowana do odbiorców, w trakcie pierwszego spotkania zostaną przeprowadzone rozmowy/ankieta na temat oczekiwanych warsztatów, w których uczestniczyć będą mogły całe rodziny, bądź poszczególni ich członkowie. Spotkania integracyjne pozwalają na budowanie pozytywnej atmosfery wśród rodzin. Poprzez organizację różnych aktywności i zabaw, rodziny mają okazję do lepszego poznania się i spędzenia czasu razem, poza codziennymi obowiązkami. Dzięki temu można lepiej się poznać, zobaczyć swoje mocne i słabe strony, a także dostrzec potencjał swoich dzieci. Często w normalnym rodzinnym funkcjonowaniu tego nie zauważamy, nie mamy czasu, aby coś wspólnie zrobić, rozwijać zainteresowania lub szukać nowych. Na te warsztat szczególnie zaprosimy rodziny z nastolatkami, które uczestniczyły we wcześniejszych spotkaniach oraz ich rodziny.

 

Konkurs filmowy „Rodzina dodaje Skrzydeł” – skierowany do mieszkańców Wielkopolski Jego celem jest promocja rodziny jako miejsca wspierającego, poprzez pokazanie pozytywnego wizerunku rodziny, wspólnych pasji, opieki nad członkami rodziny. W konkursie będą mogły brać udział wszystkie rodziny z terenu Wielkopolski, zgłoszone za pomocą formularza zgłoszeń zamieszczonego na naszej stronie, po zaakceptowaniu regulaminu konkursu. Filmiki będą prezentowane na fb organizatora i będą elementem pozytywnej kampanii pokazującej wartość rodziny wspierającej. Przewidujemy cenne i ciekawe nagrody dla zwycięzców.

Zobacz również:

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter