Szansa na ulgi śmieciowe dla dużych rodzin GOAP-u


13 czerwca 2019 r.

Rozważane są zwolnienia w opłatach za śmieci dla rodzin 4+

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Swarzędz) w uchwale obowiązującej od lipca tego roku zlikwidował stawkę degresywną opłat za śmieci i ustalił nowe wyższe stawki (14-16 zł/os.). Podwyżki opłat, uderzające głównie w rodziny wielodzietne, wywołały falę krytyki naszego środowiska. Wydaje się jednak, że kryzys ten może zakończyć się pozytywnie.

Od kwietnia zaczęliśmy zabiegać o spotkanie z władzami GOAP. Pierwsze spotkanie z Bartoszem Gussem - Przewodniczącym Zarządu ZM GOAP i Andrzejem Springerem - Dyrektorem Biura ZM GOAP odbyło się 31 maja. Okazało się, że przedstawiciele Związku są otwarci na wprowadzenie zmian do ustalonych nowych stawek. Znali zjawisko tzw. krzywej śmieciowej, które pokazuje, że duża rodzina nie generuje więcej śmieci niż rodzina mniejsza. Wstępnie zgodzili się, by wprowadzić zwolnienia w opłatach dla rodzin wielodzietnych. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, które odbyło się 13 czerwca. I tu dobra wiadomość. Na dzisiejszym spotkaniu z aprobatą GOAP-u spotkała się propozycja, by wprowadzić stałą stawkę opłat za śmieci dla rodzin 4+, pod warunkiem, że odpady są zbierane selektywnie, bez względu na rodzaj zabudowy, na poziomie 70 zł. Już wiemy, że ewentualnych zmian nie uda się wprowadzić od lipca, a najwcześniej od października br. Przez te kilka miesięcy rodziny wielodzietne zmuszone będą mierzyć się ze znacznymi podwyżkami opłat śmieciowych. 

Sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. W najbliższy poniedziałek (17.06.) zbiera się Zgromadzenie ZM GOAP (ul. Św. Michała 43 Poznań), które decyduje o stawkach opłat. Na posiedzeniu tym (ok. godz. 11) zostaną przedstawione propozycje zwolnień i ich uzasadnienie. Zapraszamy rodziny wielodzietne z aglomeracji poznańskiej, którym zależy, by ulgi stały się faktem. Może będzie okazja do zaprezentowania naszego stanowiska szerszemu gremium władz gmin należących do GOAP. 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter