Błotna zupa? Płynna skała? - zobaczcie co działo się podczas warsztatów "Sensoryczna przestrzeń dla Rodziny"!


Spotkanie odbyło się dnia 23 maja 2024 w godzinach od 13:00-17:00.

Przez pierwszą godzinę frekwencja uczestników i uczestniczek była niska, wraz z upływem czasu zwiększała się, w punkcie kulminacyjnym w przestrzeni warsztatów przebywało 16 dorosłych osób i 27 dzieci, wspólnie korzystających z przygotowanych stanowisk. Warsztaty zakończyły się po 4 godzinach. Ostatni uczestnicy niechętnie wychodzili z Ogrodu Sąsiedzkiego.


Dwie osoby asystowały przy eksploracji stanowisk, instruowały, jak korzystać z poszczególnych aktywności, dbały o ład w przestrzeni warsztatów, witały i żegnały uczestników i uczestniczki.


Przygotowano i skorzystano ze stanowisk:

  • "Gotuj błotko" - Rodziny miały możliwość eksperymentowania z wykorzystaniem kuchni błotnej: mieszano ziemię z wodą przy użyciu kuchennych narzędzi. Przygotowywano „potrawy”, członkowie rodzin bawili się razem. 
  • "Zielono mi" - Rodziny wybierały donice i sadzonki ziół: Wspólnie wkładano ziemię do doniczek, przesypywano ziemię i sadzono zioła (oregano, tymianek, majeranek), warzywa (seler, por, kalarepę) i kwiaty (turki). Każda rodzina wychodziła ze wsadzonymi przez siebie roślinami.
  • "W bańce" – Rodziny mogły tworzyć bańki przy użyciu sznurów na długich kijach i małych form wykonanych z drucików kreatywnych i patyczków.
  • "Pomaluj mój świat" - Rodziny malowały kolorowymi farbami przy użyciu pędzli i rąk na folii stretch rozpiętej na słupach. Powstały niezwykłe, kolorowe malowidła. Dla najmłodszych przygotowano zabawki sensoryczne – woreczki wypełnione kolorowymi farbami. 
  • "Płynna skała" - Rodziny eksperymentowały z cieczą nienewtonowską: kolorowa woda dodawana była w dużej piaskownicy do mąki ziemniaczanej: mieszano, rozlewano, dolewano, przelewano, korzystając z niezwykłych właściwości fizycznych masy.

 

Aktywności przenikały się według wyobraźni dzieci: malowano donice do wsadzania roślin, dodawano ciecz nienewtonowską do błota i „gotowano” potrawy, robiono błoto z płynu do baniek :)

 

Projekt realizowany w ramach Poznańskich Dni Rodziny 2024
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznańwspiera #poznanskiednirodziny #pdr #czułypoznań

Całkowita wartość mikrograntu 3000 zł

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter